FMA logo
Mária, te vagy a mi segítségünk – Kilencedre készülve…

Mária, te vagy a mi segítségünk – Kilencedre készülve…

A hagyományoknak megfelelően, 2026. május 24-ére, Segítő Szűz Mária ünnepére készülve az egész Szalézi család egyesül szerte a világon a Kilenced imádságában, május 15. és 23. között.
😍Szeretettel hívunk benneteket csatlakozzatok hozzánk!

„Mária, te vagy a mi segítségünk” – ez az idei mottója a Kilenced imádságnak, amely kilenc videóból áll (a videók olasz nyelvűek – a szövegeket magyarra fordítva tesszük fel), és amelyet szeretettel ajánl a Szalézi Kongregáció Közösségi Kommunikációs Szektora a Szalézi Család minden tagjának.

„Tegyetek meg mindent, amit mond.” Az idei Strenna vezérmondata az a gondolat, amely Mária figyelmét az emberiségre irányítja: figyelmeztetés, vigasztalás és segítség az élet minden pillanatában. Amikor szomorúak vagyunk, és amikor boldogok vagyunk, amikor hálát akarunk adni, és amikor kétségbeesettek vagyunk, amikor kegyelmet kérünk, és amikor erőt kérünk, hogy szembenézzünk egy képességeinket meghaladó helyzettel… Mária egy anya, aki közel marad és meghallgat. A meghallgatása, mint mindig, nem passzív: nem csupán bizalmat gyűjt, hanem egy ünneplő, boldog jövő felé vezet minket.

 

A 2026-os Kilenced Máriához, a Keresztények Segítségéhez a Szűzanya jelenlétét mutatja be a mindennapi életben, igaz történetekkel, amelyekben azonosulhatunk vele, megoszthatjuk saját tapasztalatainkat, és megtalálhatjuk a vigasztalás, a segítség és a szeretet szavát.

Kilenc történet, kilenc főszereplő, kilenc élet. Egy anya. És mindig ugyanaz a szeretet: az, aki hálát ad napjai végén; egy apa, aki nem tud kommunikálni a fiával; egy tanár, aki egy próbaidőn lévő fiatalembert támogatott; egy esti iskolás tanár, aki háborús menekültekkel foglalkozik; egy feleség, aki nem tud segíteni férjének, aki munka nélkül maradt; egy fiatal szalézi, aki kapcsolatot keres tinédzserekkel; egy lány, aki nem tudja, hogyan segítsen erőszaktól szenvedő barátján; egy fiú, akit internetes zaklatás ér; egy család, amely átéli édesanyjuk szenvedését a végstádiumban…

Mindegyik történetet Mária alakja kíséri, aki bemutatja a napi témát:

Mária, a Jelenlét Anyja

Mária, a Magány Anyja

Mária, a Kóborló gyermekek Anyja

Mária, a Remény Anyja

Mária, a Bizonytalanság Anyja

Mária, a Lágy Szó Anyja

Mária, a Szeretet Anyja

Mária, a Törékenység Anyja

Mária, a Szenvedés Anyja.

Az egyes napok szerkezete a következőket tartalmazza: a téma meghatározása, egy bevezető bibliai vers a nap témájához, egy animált élettörténet, a rendfőnök kommentárja, egy elmélkedésre okot adó kérdés, egy a témához kapcsolódó ima Don Bosco életére utalva, és a záró ima: „Tegyétek meg, amit mond nektek.”

 

A videók olasz, angol, spanyol, francia és portugál nyelven lesznek elérhetők a különböző ANSChannel nyelvi csatornáin és a TELEGRAM SDB.ORG oldalon. A szövegeket tartalmazó füzeteket a kilenced kezdete előtti napokban is kiteszik az olasz nyelvű honlapon.

Mi, a magyarországi Szalézi család igyekszünk a szövegek fordítását elhozni, hogy így közösen együtt imádkozhassuk a Kilencedet, készülve május 24-ére, Segítő Szűz Mária ünnepére.

Mazzarello Mária „az igazi szőlőtő erős ága”

Mazzarello Mária „az igazi szőlőtő erős ága”

Mazzarello Szent Mária Dominika (1837–1881), akinek liturgikus ünnepe május 13-án van, Bosco Szent Jánossal közösen alapították azt a Kongregációt, amely a lányokért tette azt, amit Don Bosco a fiúkért tett. Szentsége és nevelői bölcsessége szorosan gyökerezik és összefügg a gyakorlatban megélt hittel.

 

Maìn, ahogy kislányként ismerték és becézték, fokozatosan megtanulta megismerni és megtapasztalni a Krisztussal való személyes és örömteli kapcsolatot, amelyet később továbbadott a hozzá csatlakozó nővéreknek. Ana Maria Fernández nővér ezt írja: „Az intézmény korai életében úgy nyilvánul meg A Jézussal való kapcsolat, mint »Isten velünk«, amit úgy is fordíthatunk, hogy »mi Jézussal«. Jelenléte mindenhol érezhető, különösen a kápolnában, ahol csodálatos időt tölteni Vele, és ahol az ember szívesen dolgozik azon, hogy társa legyen Neki. Mindenekelőtt az »Isten velünk« gondolat az eucharisztikus találkozásban gyökerezik, amely egész nap tart.”

 

Jézus neve 232 alkalommal szerepel a Szent 68 levelében: gyakran a hagyományos rövid ima, amelyet nyitóformulaként használnak, vagy olyan kifejezésekben, mint a „Kis Jézus” és a „Jézus Szíve”. Mazzarello Szent Mária Krisztus jelenlétét Vőlegényként érzékeli, akivel egész létét megosztja.

 

Ana Maria Fernández nővér a Krónikát idézve kifejti tovább: „Az apostoli szerzetesi élet házastársi dimenziója világosan megmutatkozik a Mornese-i házban. 1872. augusztus 5-én, amikor kiléptek a templomból, „az új nővérek örömtől hajtva, túlságosan elmerültek szívük bensőséges énekében a mennyei örök Jósághoz, aki méltóztatott lehajolni hozzájuk, és jegyeseinek nevezni őket.” Minden alkalmat megragadtak, hogy rábízzák magukat az Ő szeretetére, saját hibáik legyőzésével. 1878. karácsonyán a közösség, beleértve a lányokat is, a Kis Jézusnak, a Szeretet Jegyesének énekeltek. A második expedíció tíz misszionáriusát arra kérték, hogy a szeretet olajával égve tartsák lámpásaikat, amíg a közeledő Jegyes hangos hangja még nem visszhangzik a fülükben (vö. Mt 25,1.10).”

 

Krisztus jelenléte állandó, vezeti életünket, és arra ösztönöz minket, hogy teljesen Isten Országáért szenteljük magunkat, a megtérés folyamatos útján. Mazzarello Szent Mária így hív minket: „Törekedjünk tehát igazán arra, hogy szentekké váljunk, imádkozzunk egymásért, hogy mindannyian kitarthassunk Jegyesünk, Jézus és szeretett Szűzanyánk, Mária szolgálatában.” (L 26,6)

 

Jézus az élete középpontja, és azt kívánja, hogy azzá váljon a keresztények Segítő Szűzanyájának minden Leánya számára. Arra buzdítja őket, hogy ápoljanak bizalmi kapcsolatot Vele és Szűzanyával: „Bízzatok mindig Jézusban, szeretett Jegyesünkben, és a Szentséges Máriában, mindig szeretett Szűzanyánkban, és ne féljünk semmitől.” (L 34,2)

 

A reggeli eucharisztiától a jó éjszakát követő csendig, amely a másnapi áldozásra készül, Mazzarello anya és az első közösség szívükkel és elméjükkel az Isten Fia iránti szeretet és a lányok nevelési szolgálatának frekvenciáira vannak hangolva. Bizonyára nincs hiány nehézségekből és nagy megpróbáltatásokból, félreértésekből, sőt rágalmazásból is, de az Anya példája és metsző szavai vezetik az apácákat és lányokat ezek leküzdésében, mindig visszatérve az élet nedvéhez: „Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők. Aki énbennem marad, én pedig őbenne, az sok gyümölcsöt terem, mert nélkülem semmit sem tehettek.” (János 15,5)

 

Szent Mária Mazzarello minden nap erre a szóra alapozza létezését, tudatában annak, hogy Jegyese nélkül „semmi”, és ezért semmit sem tehet. Egy Don Giovanni Cagliero főigazgatónak írt levelében ezt írja: „Emlékezel-e néha imádkozni mornesei lányaidért? De főleg értem, akinek jobban szüksége van rá, mint bárki másnak. Nem fogom elmondani minden rossz dolgomat, mert az több lenne, mint ez a papírdarab… Imádkozz egy kicsit az Úrhoz, hogy tegyen engem pont olyanná, amilyenné szeretnék lenni…”

 

Ez a konkrét élmény készteti arra, hogy realisztikusan ismételje: „Jézussal a terhek könnyűvé lesznek, a fáradozás édessé, a tövis gyönyörűséggé. De ti győzzétek le magatokat […]” (Lk 22,21; 37,11; 64,5). A Krisztussal való egyesülés feltételezi az önmagunk feletti győzelmet, de a Jézussal való egyesülés öröme nélkül minden elveszíti értelmét, és teherré és elviselhetetlenné válik. Az unalom, a beletörődés és a lustaság a lelki út része; sőt, a lelki tanítómesterek ezeket egy elért cél jeleinek tekintik, amelyet el kell mélyíteni és magasabb célok felé kell haladni.

 

„Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők. Aki énbennem marad, én pedig őbenne, az sok gyümölcsöt terem, mert nélkülem semmit sem tehettek” (Jn 15,5). Szent Mária Mazzarello teljes mértékben megéli ezt az evangéliumi verset, amelyet az első filmben használtak fel, amely elmeséli a történetét, melynek címe „Az erős föld vesszői”. Ígéretként, amelyet az akkori és a mai nővéreknek tett, ezt írja: „Boldogok vagyunk, ha igazi apácák voltunk, Jézus gazdag jegyesként fogad minket.

Magyarországra érkezett Troncatti Szent Mária ereklyéje

Magyarországra érkezett Troncatti Szent Mária ereklyéje

Magyarországra érkezett Troncatti Szent Mária ereklyéje

 

Különleges lelki eseményre várják a híveket a Segítő Szűz Mária Leányai Intézményének tagjai: Magyarországra érkezett Troncatti Szent Mária ereklyéje. A 2025. október 19-én szentté avatott szalézi misszionárius nővér életpéldája ma is sokakat bátorít a hitre, szolgálatra és a Gondviselésbe vetett bizalomra.

Az ereklye érkezése nem csupán a Szalézi család eseménye, hanem mély lelki találkozás bármely ember számára. A hívek imádságban, csendben vagy a közös szentmiséken kapcsolódhatnak ahhoz a lelkülethez, amely Troncatti Mária nővér életét jellemezte: az irgalmassághoz, a betegek szolgálatához, a fiatalok és a béke iránt érzett hűséges szeretetéhez.

Troncatti Mária az ecuadori dzsungelben végzett áldozatos szolgálatával vált ismertté. Lelki kísérőként szolgálta a rábízottakat sokszor embert próbáló körülmények között. Élete tanúságtétel arról, hogy a hit konkrét tettekben válik láthatóvá.

Az ereklye magyarországi jelenléte lehetőséget ad arra, hogy közelebb kerüljünk ehhez a példához. A Don Bosco nővérek a közösségeikhez kötődő településeken szerveznek szentmiséket, szentségimádásokat, közösségi programokat és imaalkalmakat, amelyeken kérhetjük a Szalézi család legújabb szentjének közbenjárását.

Az esemény a fiataloknak, a betegeknek és a békére vágyóknak is üzenetet hordoz: a szolgáló szeretet, az öröm és a remény ma is megszólító erő.

Az ereklye útja és ehhez kapcsolódó imaalkalmak és programok részletei:

Pesthidegkút:

Április 12- e és április 18-a között a Pesthidegkúti Don Bosco nővérek közösségénél látogatható az ereklye.

Mogyoród:

Április 19-én 8:30-kor gitáros szentmise, 10:30 orgonás szentmise a Szent Mihály főangyal templomban

Április 20-a és 22-e között minden este 18 órakor ünnepi zsolozsma a Don Bosco Nővérek kápolnájában

Április 21-én 18:00 és 19:00 óra között imaest Troncatti Szent Mária közbenjárását kérve, szintén a nővérek kápolnájában.

Április 24-én 14:00 és 17 óra 30 perc között egyéni imádság az ereklye előtt

Április 25-én 14:30-tól ünnepi oratórium.

Eger és Maklár:

Április 26., vasárnap 18:30 Egri Bazilika, szentmise.

Április 27., hétfő 7:00 – Szent Anna templom – szentmise

                              18:00 Közös vesperás a nővérekkel az ereklye mellett

Április 28., kedd 17:30 Servita templom, szentmise

Április 29., szerda 7:45 Maklári Szent István Általános Iskola, reggeli áhítat

Április 29., szerda 20:00 Segítő Szűz Mária Leányai Egyetemi Kollégium, szentmise

Április 30., 7:00 Szentmise a Kollégiumban – ezen a napon az ereklye szabadon látogatható a kápolnában (Malom út, 11., Kollégium)

18:00 – vesperás és szentségimádás (19:00-ig)

Május 1. – Az ereklye a Kápolnában szabadon látogatható

Május 2. – Az ereklye az egri oratóriumban

 

Szeretettel várják az érdeklődőket a Don Bosco nővérek Magyarországon szolgáló szerzetesei!

Útravaló 40.nap – Nagyszombat

Útravaló 40.nap – Nagyszombat

Istenem, mit szeretnél, mi az álmod az életemmel?

Részlet Antonella Franchini tartományfőnöknő Troncatti Szent Máriáról szóló gondolataiból 

Troncatti Mária nővér rengeteget munkálkodott Ecuadorban a gyarmati lakosok és a bennszülött shuarok közötti békéért és kiengesztelődésért. Szentté avatása a remény jele a mai világban.

Mária nővér életében felfedezhetjük, hogyan élik a Segítő Szűz Mária Leányai a szalézi karizmát: az Istennek szenteltség örömét és szépségét Don Bosco és Mazzarello anya lelkülete szerint. Remélem, hogy sokakat vonz majd az a szenvedély és bátorság, amely Mária nővért vezette egész életében. A Szűzanya iránti szeretete és segítségébe vetett bizalma erőt adott neki ahhoz, hogy életét ennek a nehéz küldetésnek szentelje: hazájától távol egy idegen kultúrában szolgáljon a shuar őslakosok között, akik állandó konfliktusban álltak az őket megszálló gyarmatosítókkal.

Életrajzában rácsodálkozhatunk a békéért való elszánt küzdelemre, a missziós szenvedélyre és az anyai odaadásra.

A magyarországi nővérekkel együtt én is remélem, hogy sokan felfedezik a szalézi családi lelkület megélésének örömét. Ez a lelkület áthatja kapcsolatainkat, meghatározza nevelési stílusunkat, segít bennünket az életszentség útján megélni az Istennel és egymással való egységet. Mindannyian meghívást kaptunk az életszentségre, mert Isten arra vágyik, hogy boldogok legyünk!

Megígérem, hogy imádkozom mindannyiunkért és kívánok áldott utat a szentté válás felé, vagyis teljes és boldog életet Jézusban!

Hálával és szeretettel:

Antonella Franchini nővér

tartományfőnöknő

Istenem, mit szeretnél, mi az álmod az életemmel?

Könyörögjünk! Mindenható, örök Isten, egyszülött Fiad leszállt a föld mélyébe, de sírjából dicsőségesen feltámadt. Híveidet, akik a keresztségben vele együtt eltemetkeztek, vezesd el az örök életre az ő feltámadása által. 

Irgalmas Atyánk, a Szentlélek közreműködése által, Troncatti Szent Mária nővérben, aki mint Segítő Szűz Mária Leánya bátor misszionáriusként élt, anyai szeretetet ébresztettél a fiatalok és a szegények iránt. Add meg nekünk, az ő közbenjárására, a Tőled kért kegyelmeket, és ajándékozz meg bennünket, hogy hozzá hasonlóan, mi is a béke és a kiengesztelődés eszközei és előmozdítói lehessünk. Krisztus, a mi Urunk által. Ámen.

 

Útravaló 39.nap – Nagypéntek

Útravaló 39.nap – Nagypéntek

Istenem, kihez küldesz ma engem?

Részletek Troncatti Szent Mária leveléből, második rész:

Mária nővér a levelet Luisa Vaschetti anya, általános elöljárónak írja, melyben egy hosszú utazást ír le az esőerdőn keresztül. (A levél kezdete és befejezése hiányzik.)

Leszállt már az éjszaka, egyre sűrűbb sötétség uralta az erdőt. Hol tölthetnénk az éjszakát? A Gondviselés ismét újra, időben segítségünkre sietett. Egy shuar közeledett felém, és így kiáltott:

— „Madre, Anya, te itt?! Nem, nem maradhatsz itt! Ismerem ezt az embert: áruló, és sok ember fejét vágta már le! Gyere velem,adok szállást neked. A feleségem sem fogja hagyni, hogy éhes maradj. Gyere, közel a házam biztos elégedett leszel!”

— „Menjünk – szóltam azoknak, akik velem voltak – a Segítő Szűz Mária küldte ezt a bennszülöttet, hogy az életünket megmentse.”

Majd odafordulva megkérdeztem:

— „Hogy hívnak?”

— „Santiago – válaszolta –. Ismerem Corbellini atyát; sokszor tanított imádkozni. Nagyon szeretem a szalézi atyákat. Ne félj, gyere nyugodtan  a házamba; [nem engedem], hogy bárki is bántson. Holnap Méndezbe magam kísérlek el, rendben? De ne felejtsd el, hogy amikor Cuencából jössz visszafelé, hoznod kell nekem ruhát.”

Alighogy a jó shuar befejezte mondandóját egy rémülten kiabáló, lihegve menekülő asszony futott elénk, akit egy bennszülött férfi üldözött, hogy megölje. Néhány pillanattal később megjelent az ajtóban a férfi is, dühödt gyilkos tekintettel… de ó, egy újabb csoda! Amint megpillantott, megnyugodott, alázatosan, szelíden közeledett felém, és így szólt:

— „Taníts meg imádkozni!”

Ekkor megfogtam a kezét, megmutattam neki a keresztvetést, és ez az áldott jel mintha vadállatból szelíd báránnyá változtatta volna ezt a szerencsétlen embert.

Ó, mennyire éreztem akkor is édes Segítő Szűzanyánk oltalmát, és mennyi ehhez hasonlót tapasztaltam már meg itt a misszióban! Mennyi, de mennyi veszély vesz körül, milyen kihívásokkal teli a bennszülöttekkel kapcsolatot teremteni, akik gyakran elárulnak, vagy a legváratlanabb pillanatban kegyetlenül megtámadnak.

Itt talán még inkább, mint máshol, az életünket az őslakosok bosszúja és kegyetlensége veszélyezteti. De Szűz Mária anyai palástjával bennünket betakar, kézen fogva vezet, és a veszélyektől minden pillanatban megment.

Ha pedig egyszer meg akarna jutalmazni bennünket a vértanúság koronájával, ó milyen nagy lenne a mi boldogságunk! Milyen örömmel öntöznénk meg ezeknek az őserdőknek a földjét saját vérünkkel, hogy kihajtsanak a keresztény igazság virágai, amelyek az ég felé vezető utat mutatják majd sok, boldogtalan léleknek, akik még mindig a ördögi ellenség rabságában élnek.

Aláírás:
Troncatti Mária nővér
Segítő Szűz Mária Leánya

Istenem, kihez küldesz ma engem?

Könyörögjünk!

Istenünk, tekints házad népére, amelyért a mi Urunk, Jézus Krisztus vonakodás nélkül a bűnösök kezére adta magát, és vállalta a keresztre feszítés kínjait. Aki él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Ámen.

Útravaló 38.nap – Nagycsütörtök

Útravaló 38.nap – Nagycsütörtök

Istenem, ma kin keresztül kérsz tőlem befogadást, elfogadást?

Részletek Troncatti Szent Mária leveléből, első rész:

Mária nővér ezt a levelet Luisa Vaschetti anya, általános elöljárónak írja, melyben egy hosszú utazást ír le az esőerdőn keresztül. A levél kezdete és befejezése hiányzik. 

Nem lehet szavakkal kifejezni, mekkora örömet jelentett amikor Comin püspök atya, az elöljáróval együtt decemberben meglátogatott. Az ő jelenlétük  Isten mosolyát jelentette nekünk, szegény misszionárius nővéreknek, akik a sűrű esőerdőben élünk, messze, elszakítva mindazoktól, akik kedvesek nekünk, és a bennszülöttek között, akik gyakran egymással harcban állnak, és velünk szemben sem mindig jóindulatúak.

Ó, mennyi veszélytől ment meg minket nap mint nap Segítő Szűzanyánk, és milyen erősen érezteti velünk hatalmas oltalmát minden helyzetben! Kézzelfoghatóan megtapasztaltam ezt, amikor Macasból Méndezbe mentem, hogy segítsek nővéreinknek az ottani a missziós ház alapításában.

Gyalog indultam útnak egy derék, jóságos, fiatal lányunkkal, egy talpraesett spanyol telepessel és egy már “civilizált” shuar bennszülött kíséretében, aki tolmácsként segített. Ahhoz, hogy Méndezbe eljussunk, át kellett kelnünk egy olyan esőerdei szakaszon, ahol még kegyetlen shuar törzsek élnek. (…) 

Már hosszan, 17 órája megállás nélkül gyalogoltunk, hogy elérjük egy ismert bennszülött kunyhóját. Már nagyon vártuk, hogy megérkezzünk,  hogy egy kicsit megpihenhessünk, erőt gyűjthessünk, és száraz helyen tölthessük az éjszakát, mert a zuhogó esőben tetőtől talpig eláztunk.

Nem messze tőlünk megláttunk egy kunyhót. Abban a reményben, hogy az a régóta várt hely, megszaporáztuk lépteinket. Azonban, amikor már nem messze voltunk, puska lövést hallottunk.

Az erdő olyan sűrű volt, hogy nem láthattuk, ki használta a fegyvert, és csak annyit hallottam:

— „>>Madre<<, Anya, hová mész?”

Ekkor egy igen mogorva arcú ember bukkant elő, aki szinte félelmet keltett bennem. Megálltam, és megkérdeztem:

— „Mit csinálsz itt?”

— „Vadászom – válaszolta –, ne félj. Téged hogy hívnak?”

— „Mária nővérnek. Méndezbe megyek, azután tovább Cuencába” – feleltem.

— „És ma éjjel hol akarsz aludni?” – kérdezte tovább a shuar ember.

— „Tibichic házában” – mondtam.

Erre így válaszolt:

— „Ott nem adnak majd szállást, mert a gazda elment, és azoknál a shuaroknál, ha a ház ura nincs otthon, tilos a fehéreknek szállást adni. Itt a közelben él egy másik olyan shuar, aki talán befogad, Yacumának hívják.”

Nagyon fáradt voltam, rettenetesen fáradt; már alig tudtam megállni a lábamon, melyek a dzsungelben megtett hosszú út miatt teljesen kisebesedtek. Bizonytalanul álltam, vajon továbbmenjek-e Yacuma kunyhójáig, vagy maradjak ott, ahol épp voltunk. Útitársaim bátorítottak, hogy folytassuk az utat, mert nagyon veszélyes a hegyekben tölteni az éjszakát a mérges kígyók miatt, melyek ellepik ezt a vidéket, különösen abban az évszakban, amikor ott jártunk. Így hát összeszedtem a bátorságomat, megszorítottam a feszületemet, és továbbindultam.

Már csak néhány lépésre voltunk Yacuma kunyhójától, amikor kétségbeesett kiáltásokat hallottunk, amelyek, úgy tűnt, éppen onnan jönnek. [Épp mellettem futott el egy bennszülött, akit megállítottam és megkérdeztem, mit jelentenek ezek a kiáltások. Egy pillanatra megállt, megragadta a kezemet, és sürgetően így szólt:

— „Gyere, gyere! Yacuma házában gyilkolnak… nem hallod az asszonyok és a gyerekek kiáltásait?”

Teljesen elborzadtam, ereimben egészen meghűlt a vér. Egy pillanatig tétováztam, menjek-e vagy sem? Drága [Segítő] Szűzanyánkhoz [fohászkodtam]:

— „[Mennyei] Édesanyám, oltalmazz! Szegény misszionárius nővérként egyedül vagyok ebben a veszélyekkel teli trópusi esőerdőben; csak hozzád fordulhatok!”

Egy kicsit közelebb mentem a kunyhóhoz. Az egyik férfi már éppen lőni készült, amikor a  ház ajtajában álló asszonyok megláttak, és figyelmeztetve kiabálni kezdtek:

— „Be ne menj,>> Madre<< Anya! Téged is megölnek…”

Ekkor a velem lévő spanyol telepes [közbelépett] és időben kitépte a fegyvert a bennszülött kezéből.

Istenem, ma kin keresztül kérsz tőlem befogadást, elfogadást?

Könyörögjünk!

Istenünk, téged szerető szívek élete és üdvössége, sokasítsd meg csodálatos kegyelmi ajándékodat bennünk. Szent Fiad halálában biztos reményt adtál hitünk beteljesedéséhez, segíts, hogy feltámadásának erejéből eljussunk örök célunkhoz. Aki él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Ámen.